
A busmanok szerint ezek istenek és szellemek lábnyomai semmi más. Azonban néhány tudós ennél tudományosabb magyarázatot szeretett volna.
De hogy mik is azok a tündérkörök? Nos a sivatagban gyér növényzet van, amelyek bizonyos helyeken kör szerűen kihal, elpusztul átmérőjük 2-15 méter között van. Előfordulásuk 2500 km-n található. Mivel a területet egyformán éri a nap, eső, szél és egyéb természeti jelenség, illetve a homok, talaj közege is állandó, nehezen magyarázható a körök létezésének oka.
Ezért vizsgálni kezdték a körök természetét. Legelőször arra a meghökkentő dologra jöttek rá, hogy a körök élnek. Van élethosszuk, általában 12-71 év, de az átlag az 41 év. A másik amit Japán kutatók fedeztek fel, hogy a körök helyezkednek egymás között, vagyis úgy élnek mint az emberi bőrsejtek. Amelyik elhal ahelyett másik tör utat magának, és helyet csinál, illetve egy kvázi közösségben egymást "lökdösve" nyernek teret maguknak. A tündérköröknek szinte mindig 6 szomszédja van, ugyanúgy mint a bőrsejteknek. A 4,5,6,7 és 8 szomszéddal rendelkezők százalékos aránya pedig ugyanolyan mintát követett mint a bőrsejtek esetében.
Norbert Jürgens azt vetette fel, hogy valami élőlények szimbiózisa lehet a kulcsa az ügynek. Ásatásokat, és részletes talajmintákat vett. Ebből arra a megállapításra jutott, hogy mindegyik körben a homoki termeszek laktak a legnagyobb arányban. Ezek a termeszek nem építenek hatalmas várakat, viszont a föld alatt ásnak, és ott elrágják a növények gyökerét. Jürgens szerint a termeszek a felelősek a körökért.
Ezt több más tudós kétségbe vonta, főleg azért, mert a körök szélén a növényzet dúsabb, magasabb. Erre magyarázatot nem ad a termesz kolónia. A növények közti közelharc viszont szintén elképzelhető, akik a földben levő tápanyagért küzdenek. A kör szélén levők valahogy hamarabb kiszivattyúzzák a tápértéket, igaz lehet, hogy a termeszek ebben segítenek.
A lényeg - a rejtély további vizsgálódásokat követel.
woody 2017. február 13. 07:53
16