

A JSz-2 nehéz harckocsik haditechnológiai elődjei a KV-85 és a JSz-1 [D-5T 85mm] tankok voltak. A KV-85-ösök gyártását 1943 végén leállították a JSz-1-eseket pedig új fegyverrel kezdték ellátni 1944 elejétől. A 85-ös ágyuk légvédelmi lövegekből harckocsi ágyúkká fejlesztették. Elégségesnek bizonyultak a német tankokkal szemben, de rossz optikai rendszerük miatt gyakran célt tévesztettek a lövedékek.
A tapasztalatok azt mutatták JSz-1 erősebb lövegre volt szüksége a harcban ugyanakkor a löveggyártása akadozott. Tét megoldás közül kellet választaniuk ezek a 100 mm Bs-3 és a 122 mm A-19 löveg. A 100-asnak jobb volt a páncéltörő képessége és könnyebb volt, de a 122-es át tudta törni szemből a zsákmányolt Párduc harckocsit. A Párduc tankok német terminológia szerint közepes, míg az orosz szerint nehéz harckocsinak számított. Az utóbbit választották, ami hatékonyabban tudta támogatni a gyalogságot, elegendő nyersanyag állt rendelkezésre a löveg és a lőszer előállításához, sikeresebben tudta felvenni a harcot német nehéz páncélosokkal és páncélvadászokkal. Jellemző, hogy amíg a németek folyamatosan fejlesztették bevált lövegeiket és annak lövedékeit az szovjetek egyre nagyobb ágyukat pakoltak páncélosaikba.
A 122 mm-es lövegre először egykamrás csőszájféket helyeztek el megpróbálva lemásolni a német haditechnológiát. A csőszájfék lassítja a löveg hátrasiklását és így rövidebb lesz, annak útja hátrafele ugyanakkor kíméli a toronytestet, növeli az ágyú élettartamát ect. Történt, hogy fegyveres próba közben amiben a átütő képességet mutatták be felrobban ez az egykamrás típus és több katona mellet megsebesítette magát K. E. Vorosilov marsallt is. Mai szemmel visszatekintve abszurdnak tűnik, hogy egy ekkora löveget egykamrás löveg csőszájfékkel látták el. A német oldalon – amit folyamatosan másoltak – minden hosszú ágyúcsövet előírás szerűen elláttak kétkamrás csőszájfékkel. A német lövegeknek jellegzetes képet adott. Ez alól azok a páncélvadászok voltak kivételek, amiknek az ágyúja közel helyezkedett el a föld felszínéhez. Végül a bosszantó kellemetlenség miatt kétkamrás csőszájfékkel látták el a 122-mm-es lövegeket beteljesítve a „koppintást”.
A poszt készült Tim Bean-Will Fowler Szovjet harckocsik a II. világháborúban c. könyve alapján.
_V_ 2019. december 1. 20:31
14