A Démoni mag egy 6,2 kg-os és 89 mm átmérőjű szubkritikus állapotú plutóniumból álló gömb volt, mely a nem megfelelő kezelésének a következtében több halálesetet okozott.
A mag megegyezett a Nagaszakira ledobott "Fat Man" nukleáris bombában lévővel. Illetve ez lett volna a harmadik japánban ledobott bomba magja, de mivel Japán kapitulált, így a magot nem építették be egy bombába, hanem a Washington állam béli Hanfordból átszállították a Los Alamosi kutató laboratóriumba, hogy vizsgálatokat végezzenek el rajta.
A mag két fél gömb alakú plutónium-gallium ötvözetből állt, melyet középen egy fém gyűrűvel választottak el, hogy a két fél ne érintkezhessen egymással, így megőrizve a szubkritikus állapotát körülbel 5%-al a kritikussá váló állapot alatt. Ezt követően a magot úgy lehetett volna kritikus, illetve szuperkritikus állapotba hozni, hogy egy neutrontükörrel körülzárják azt, melyet meg is tettek, igaz nem szándékosan.
1945. augusztus 21-én megtörtént az első baleset. A 24 éves Harry Daghlian fizikus egyedül vizsgálta a gömböt, mely során volfrám téglákat helyezett a mag köré, amik neutrontükörként szolgáltak, hogy a kritikussá válás határait mérje. Az egyik téglát azonban ráejtette a magra így elég jól körbezárva azt, s beindítva a kritikussá válás folyamatát, mely során a mag nagy energiájú sugárzást bocsátott ki magából. Harry tudta, hogy baj történt, így gyorsan lepakolta a volfrám téglákat a mag körül, de már késő volt, több, mint 200 rad neutron és 110 rad gamma sugárzást kapott. Nem sokkal a baleset után már hányni kezdett és megjelentek az égési sérülések a kezén és a teste többi részén. A baleset után 25 nappal elhúnyt a fiatal fizikus. De sajnos nem volt teljesen egyedül, mivel vele volt még a teremben a 29 éves Robert J. Hemmerly biztonsági őr is, aki körülbelül 8 rad neutron és 0.1 rad gamma sugárzást kapott. Hammerly még 33 évet élt a baleset után, mígnem 1978-ban leukémiában elhúnyt. Azt nem tudni biztosan, hogy a leukémiát a fiatalkorában történt sugárzás okozta-e, de nagyban valószínűsíthető.
1946.május 21-én Louis Slotin fizikus és hét másik ember volt a gömböt vizsgáló teremben. Slotin hasonlóan Harry Daghlian munkájához azt vizsgálta, hogy milyen közel lehet tenni a neutrontükröket a maghoz, hogy az a kritikus állapothoz a lehető legközelebb kerüljön. Ezeket az értékeket szcintillációs számláló segítségével mérték. Slotin ehhez a kísérlethez nem volfrám téglákat, hanem két berellium fél gömböt használt. Az egyiket a mag alá helyezte, míg a másikat felette tartva és egy csavarhúzót alatta mozgatva tartotta távol a teljes lezáródástól. Bár a biztonsági előírás szerint ékeket kellett volna használnia, de a kíváncsiságtól hajtva ezeket félretette és csak a csavarhúzót használta a fedő mozgatásához.
A csavarhúzó egyszercsak kicsúszott a résből és a két félgömb berellium lezárta a plutonium-gallium magot, ezzel beindítva a kritikussá váló folyamatot. A sugárzás ereje olyan gyorsan megemelkedett, hogy a levegőt 1-2 másodperc alatt ionizálta maga körül, ami lilás színnel világítani kezdett. Slotin persze másodpercek alatt eltávolította a fedőt, de már késő volt, ezt ő is tudta. Az eset után csak annyit mondott, hogy "Nos. .. ez megteszi" - célozva ezzel a tényre, hogy olyan erős sugárzást kapott, amibe hamarosan bele fog halni.
Slotin nem tévedett, percek alatt jelentkeztek a tünetek és azonnal kórházba is szállítottak, de hiába való volt minden, 9 nappal az eset után belahalt a sugárdózisba.
Slotin és a teremben tartózkodó hét másik ember névsora és a baleset utáni sorsuk:
A mag a második baleset során olyan kritikus állapotot ért el, hogy a sugárzása még jó ideig magas maradt, ezért nem végeztek vele további kísérleteket, helyette beolvasztották azt és az Able és Baker magokat hozták létre belőle, melyeket a Charlie hadműveletben használták volna fel nukleáris tesztek során. De végül a tesztekre nem került sor, mivel a korábbi, Crossroads hadműveletben olyan mértékű sugárzás szabadult fel, amire nem számítottak. A magokat eztán ismét beolvasztották és ismeretlen megnevezésű újabb magokat hoztak létre belőle.
Mind ezt követően pedig az addig "Rufus"-nak nevezett gömb úgy híresült el, mint a "Démoni mag".
_V_ 2020. szeptember 30. 18:06
30