Vigyázat! Cookikat tolunk! Adatvédelem.
Az egész az I. világháborúban kezdődött és ott is ért véget! :|

A rettegett U-boat-ok megjelenésével az első világháború tengeri hadviselése a Németek oldalára dőlt. A tengeralattjáró kinézte a hajót, becélozta és kilőtte, anélkül hogy ő látható lett volna. Norman Wilkinson azonban rájött, hogy szúrhat ki a Németekkel. Ha álcázó festéssel(kamuflázs) fedik be a hajót akkor még a jó szemű német tengerészt is meg lehet zavarni. A csillogó hullámok közt nehéz megállapítani a sebességét, méretét és haladási irányát. Ez egészen jó terv volt, mindaddig amíg be nem vezették a Sonar-t! :D

9 hozzászólás

  • Wrecksearcher 2016. február 16. 10:08

    1
    A rohamsisakok is hasonló álcát kaptak.
  • kisokka 2016. február 16. 10:17

    2
    #18
    Nem vagyok nagy tengerész, csak ezeket a színeket nem értettem sose. Azért egyszer megnézném, hogy távolról minek tűnik egy piros, vagy rózsaszín absztrakció.
  • ArkaChopa #2 2016. február 16. 10:20

    3
    @kisokka: igazából nem is a hajó felismerése a gond, mert azt látják, hogy úszik. Inkább a távolban a színkavalkád, vagy csíkozott minták megzavarják a pontos helymeghatározást. Kb. mint a zebra esete és az oroszlán esete. 10-ből egyszer bejön talán...
  • kisokka #3 2016. február 16. 10:31

    4
    @ArkaChopa: Ez rendben van, csak kíváncsi lennék, hogy mit lehet abból látni. A hanglokátort nem véletlen találták, szóval érdekelne, egy ilyen távoli célpont miként fest.
  • ArkaChopa #4 2016. február 16. 10:46

    5
    @kisokka: Az eredeti cikk szerint a távolban zavarosan, pontatlanul lehetett meghatározni a hajó helyét, mozgását és irányát, ez egy torpedóval szemben nagy előny, főleg, hogy periszkóp magasságról beszélünk, tehát nem egy másik hajó 4-5 méter magas fedélzetéről. Ezeket még a sonar megjelenése előtt használták, amúgy a sonar megjelenését lehet pont ez segítette elő.
  • paraj 2016. február 16. 12:52

    6
    Mintha láttam volna 2.vh-s hadihajót is ilyen kamuflázs-izével. Szonár meg radar ide vagy oda, ha optikailag zavarja a tűzparancsot kiadó periszkópos embert az mégiscsak jelent valahány % plusz esélyt a hajónak, nem?
  • ArkaChopa #6 2016. február 16. 13:14

    7
    @paraj: De, és emiatt találták ki, a hiba százalékról nem írtak, de én olyan 1 a 10-re saccolom.
  • JohnFly 2016. február 16. 14:05

    8
    Kis pontosítás. A kamuflázs festést a hajóknál a második világháborúban is használták a szövetségesek, ugyanis a németeknek nem volt szonárja, sem radarja, csak a háború legvégére, viszont nagyjából 42 tájára rájöttek, hogy a "marine grey" festés a legalkalmasabb a hajó elrejtésére a tengeren.
    Ezt használják azóta is.
    Az első VH-ban még színes mintákat használtak, és azoknak hatékonysága főleg a flottában hajózó hadihajók számára volt jelentős, illetve a konvojokat kísérő rombolók használták.
    A második VH-ban Ez a kamuflázs viszont már szinte kizárólag csak szürke-fehér mintázat volt, és többnyire a hadihajó felépítményét volt hivatott "fedezni".
  • kléni 2016. február 16. 15:00

    9
    Ma ezt modern művészetnek nevezik.
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
Belépés, vagy ingyenes regisztráció!