@laci86: Lökéshullám: Ha a gáz tágulása nagy sebességgel történik, akkor a környező közeg a tehetetlenség miatt összenyomódik. Ettől nő a sűrűsége és a benne terjedő hullámok gyorsabban terjednek mint a környerő közegben a hang. Ez egy érdekes "jelenség".... Az első hullám maga mögött összepréseli a levegőt és ez miatt a mögötte haladó hullám utoléri az elsőt. Ekkor az történik, hogy egymásba "olvadnak" felerősítik egymást és kialakul a lökéshullám, aminek energiája a környező közeg komprimálásában tárolódik.
Értelme, külön neked: A lökéshullám képes ezt az energiát átadni minden a terjedési közegével kapcsolatban álló tárgynak. Méghozzá nyomás formájában. A lökéshullám magasabb nyomású mint a környező közeg ezért ha egy tárgyal találkozik, az vele együtt a kisebb nyomású közeg felé igyekszik. Minél nagyobb az a felület ahol a lökéshullám érintkezik a tárgyal, annál nagyobb erőt fejt ki rá.
És még: Amikor a tűzet nézed, nem látsz egy hullámot felette? Azt biztos tudnod kéne.
@adriai6: Igen szakszerű leírás köszi ! amúgy biztos voltam hogy "lökéshullám" de még sose láttam ilyen képet róla valamint nem tudtam hogyan váltja ki ezt a jelenséget. Szóvaérted nem vágtam a fjúzsönt kérdésedre válalszolva igen szoktam látni a hullámot. Mondjuk arról is csak azt tudtam hogy a levegő turbulenciája de ezek szerint ez egyenlő az általad leírtakkal ismét megvilágosdtam
AsconaB 2015. március 13. 20:32
11