Egyes anyagok színe bizonyos hőmérsékleten jellegzetesen megváltozik. A ilyen festékanyagok felhasználhatók az iskolai kísérletekben a hőmérséklet-változás kimutatására.
Demonstrációs célra használható festékanyag az ezüst-higany-jodid. Színe 40 °C-on citromsárgáról narancsvörösre változik, a színváltozás reverzíbilis.
A festék készítése egyszerű:15 g higany-jodidot (HgI2) 11 g kálium-jodiddal (KI) kevés desztillált vízben feloldunk, majd az oldatot 100 ccm-re hígítjuk Ettől külön, 100 ccm vízben 11,25 g ezüst- nitrátot (AgNO3) oldunk fel. Utóbbit állandó keverés közben az elsőbe öntve, sűrű, sárga csapadékot kapunk. A csapadék kb. egy óra múlva az edény aljára ül. Ekkor a fölötte lévő folyadékot leöntjük, majd deszt. víz hozzáadásával a dekantálást háromszor megismételjük. Szűrés után a csapadékot levegőn szárítjuk. Végül finom szemcsézetű sárga port kapunk. Túl sokszori dekantálás és hosszú áztatás a szemcsézetet durvává teszi. Amíg az anyag meg nem szárad, addig ne érje erős fény!
A sárga port zaponlakkal keverve, ecsetelhető festéket kapunk. (Zaponlakk: 10 súlyrész celluloid, 100 rész butil-acetát, 25 rész alkohol, 12 rész benzol. Zaponlakk-hígító: 25 rész aceton, 75 rész absz. alkohol.) Zaponlakk híján a port vízzel hígított gumiarábikummal is el lehet keverni. Ha a festéket fémfelületre kenve használjuk, akkor előfordulhat, hogy ionreakció következtében a színjelző-tulajdonság módosul. Ennek megelőzésére vékony lakkréteggel alapozzunk! Ez esetben viszont a lakk hőszigetelő hatásával kell számolnunk. A festéket jó minőségű, nem túl vastag papírra ecsetelve, hősugárzási kísérletekre használható ernyőt készíthetünk. A festék lepattogzását vékony, rugalmas lakkréteg felszórásával akadályozhatjuk meg.
Ugyancsak jól használható hőérzékeny festékbevonat készíthető réz-higanyjodidból. A festék 55 °C-ig meggypiros színű, a hőmérséklet emelkedésével fokozatosan sötétedik, 65 °C-on vörösbarna, 70 °C fölött sötétbarna, 100 °C felett már majdnem koromfekete. Lehűléskor a színek fordított sorrendben jelennek meg.
A festék készítése: 1 súlyrész réz-jodidot (CuI2) 2 súlyrész higany-jodiddal (HgI2) szárazon elkeverünk. A finoman porított keveréket szeszlakkba dörzsöljük! Ez a festékanyag is az előbbihez hasonlóan hordható fel fém- vagy papírfelületre.
F4RR3LL 2013. október 5. 16:32
1Csodálatos lett... mi ez? Meggyszörp?
0