Április 26-án, hajnali 1:23-kor lesz a 33. évfordulója az eddigi legsúlyosabb atomkatasztrófának. A BBC évekkel ezelőtt készített egy dokumentumfilmet (egyfajta doku-drámát) az eseményekről, ami a Csernobilt kivizsgáló Valerij Legaszov - Kurcsatov-intézeti akadémikus, kutatási igazgató - nézőpontjából mutatja be a katasztrófát. A filmben láthatóak a katasztrófát megelőző és közvetlen utána történt események, a küzdelem a tűz ellen egy második robbanás elkerüléséért, a kivizsgálás menete és eredményei, valamint a korrupt, az igazságot eltitkolni és mindent irányítani akaró felsővezetés is, ami végül Legaszovot az öngyilkosságba kergette a katasztrófa 2. évfordulóján.
A felrobbant blokk mellé épült 1MW-os erőmű. Tervek szerint 100 MW a végcél.
Az óriáskereket Lengyelek hozták működésbe több mint 30 év állás után. Néhány magyarázat: - A kereket áram nélkül, vagy mechanikusan működtetették. A kísérlet megkezdésekor semmiféle mechanizmus vagy annak része nem sérült meg, és a felvételek befejezésekor mindent visszaállítottak eredeti állapotába.
Bendarzsevszkij Anton és Maczelka Márk filmje bemutatja az atomerőmű körüli Zónát, a Zónában dolgozó embereket és a kihalt Pripjaty várost helyettesítő új települést, Szlavuticsot napjainkban. Kik és miért áldozták az életüket a reaktorban az elmúlt években, és hogyan folytatódott az atomerőmű működtetése és az ott dolgozók élete a katasztrófa után. Milyen állapotban van a balesetet szenvedett reaktor védőburok-ja, a "szarkofág" és mit rejt a szarkofág belseje. Gyártás éve: 2012
Ma hajnali 1:24-kor volt a történelem legnagyobb atomerőműbalesetének 30. évfordulója.
Óóóóó, ezek az Ukránok nagy kópék voltak, amikor eltörték az atomerőművüket. Na de sebaj, azóta egész nyugis lett a környék. Pár vidám és egyben bátor srác (én hangsúlyozom nem vagyok az) most ellátogatott oda, az okát ne kérdezzétek, csak ott vannak, és vidámak. Legyetek ti is vidámak!
A dokumentumfilm az 1986-ban bekövetkezett súlyos nukleáris robbanás következményeit vizsgálja. 18 évvel később, még napjainkban is megdöbbentően magas a szívbetegek, a születési rendellenességek és a rákos megbetegedések aránya a térségben.
A fényképek 1979-1980 között készültek és a Csernobili atomerőmű építésekor készültek. 1986-ban mikor hirtelen kiüritették a várost akkor mindenkinek azonnal kellett othagyni a lakását. Ezt a lakást nem fosztották ki és a tulajdonos elhozta előhívatni a képeket
Egy elhagyatott lakásban töltötték a 3 napot, a sugárzás mindenhol változó volt
Én kérek elnézést
A reaktortól pár kilóméterre
1980-1985 -ig tartó családi fotók a városból
A szarkofág belsejéről készült részletes makett.
„A harmadik angyal is trombitált, és leesék az égről egy nagy csillag, égve, mint egy fáklya, és esék a folyóvizek harmadrészére, és a vizek forrásaira. A csillagnak neve pedig Üröm: változék azért a folyóvizek harmadrésze ürömmé; és sok ember meghala a vizektől, mivel keserűekké lőnek.”
Én is ettem csernobili harcsát, finom volt a combja...
Ma van 26 éve, hogy bekövetkezett az eddig történt legsúlyosabb atomkatasztrófa. Ez alkalomból eddig nem publikált fotókat tettek közzé, amiket alább láthattok.
Mekkora dögök!
A legfrissebb képek az elhagyott városból.
A Magyar Csernobil.
Akkor most egy elhagyott állatkert maradványai. Nem Csernobil, de a hajdanvolt SZU területéről.
A hajdani szovjet hadsereg roncstemetője. Szintén Csernobil. Szintén sok vas.
Pripyat az a város, ahol a Csernobili erőműben dolgozó emberek családjai éltek. A robbanás után evakuálták őket, ám használati tárgyaik nagy része máig érintetlenül hever elhagyott lakásaikban. A városban jelen pillanatban is erős sugárzás mérhető.
Több ezer ember halt meg a kitelepítettek közül különféle daganatos betegségekben.
Jancsika és Juliska fiatal házasok, készülnek a nászéjszakára. Mivel Juliska még szüz megkérdi az anyosát, hogy mit kell neki majd tenni. Azt a választ kapja:
- Majd Jancsi teszi a dolgát, te csak annyit kérdezz, hogy mi legyen a gyerek neve. Megtörténik a dolog, Jancsika leveszi a fütyijéröl a gumióvszert és köt egy bogot a végére, hogy nehogy kifolyon a sperma. Juliska meg is kérdi: